Дубицький Леонід Олександрович

1948-2008

Доктор біологічних наук («Енергозалежні Ca2+-транспортувальні системи секреторних клітин екзокринних залоз та механізми взаємодії їх з катіонами металів», 1993), доцент кафедри фізіології людини і тварин (1991), кандидат біологічних наук («Холінергічна регуляція забезпечення синтезу РНК піримідиновими попередниками у травних залозах», 1985).
Народився 30 серпня 1948 в с. Коритниця Володимир-Волинського району Волинської області. У 1972 р. закінчив біологічний факультет Львівського державного університету ім. І.Франка, у 1982 заочну аспірантуру при кафедрі фізіології людини і тварин Університету. У 1972–73 працював молодшим науковим співробітником Львівського відділення Українського НДІ рибного господарства; 1974–79 – інженер і старший інженер проблемної лабораторії радіаційної та фізико-хімічної біології Львівського державного університеті ім. І.Франка, 1980–90 асистент, 1990–2007 доцент, 2007–2008 професор кафедри фізіології людини і тварин, 1990–95 заступник декана біологічного факультету Львівського університету. Читав для студентів біологічного факультету загальний курс “Фізіологія людини і тварин з основами анатомії” і ряд спецкурсів, зокрема “Ендокринологія”, “Фізіологія травлення” та ін. Брав активну участь у роботі Українського фізіологічного, Українського біохімічного та Українського біофізичного товариств. Передчасно помер після важкої хвороби 2 травня 2008 р. у Львові, похований на батьківщині.

У коло його наукових інтересів входило дослідження властивостей та механізмів функціонування енергозалежних Са2+-транспортних систем секреторних клітин екзокринних залоз. Дослідив функціональні та кінетичні властивості енергозалежних Са2+-транспортних систем секреторних клітин шлункових залоз та мітохондріальних Са2+-транспортних систем клітин печінки. Експериментально обґрунтував концепцію фізико-хімічних механізмів вибіркової транслокації кальцію Са2+-транспортними системами секреторних клітин та інгібування їх катіонами інших лужноземельних і перехідних металів. Під його науковим керівництвом захищено 2 кандидатські дисертації. Є автором понад 95 наукових праць.