Микола Михайлович ДОЛІБА

Доктор біологічних наук («Холінергічна регуляція енергетичного обміну в міокарді і травних залозах», 1993 р.), кандидат біологічних наук («Холінергічна регуляція транспорту іонів кальцію, окислювального та субстратного фосфорилювання в мітохондріях печінки і підшлункової залози», 1986 р.).

Народився 19 грудня 1959 року в селі Яблунів Гусятинського району Тернопільської області. У 1982 р. закінчив біологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка, у 1985 р. аспірантуру, а у 1993 р. докторантуру при кафедрі фізіології людини і тварин цього Університету. Протягом 1986-1987 рр. працював молодшим науковим співробітником, а протягом 1987-1990 рр. – старшим науковим співробітником і завідувачем науково-дослідної лабораторії «Біенергетики та біологічно-активних речовин». Після закінчення докторантури протягом 1993/1994 н.р. працював асистентом кафедри фізіології людини і тварин Львівського університету. З 1994 р. постійно працює в Пенсильванському університеті (Філадельфія, США) у відділі біохімії та біофізики та в Інституті по вивченню діабету, ожиріння та метаболізму. Сьогодні є професором з науки відділу біохімії та біофізики та директором підрозділу діабетичного центру Пенсильванського університету з вивчення острівців Лангерганса підшлункової залози.

Член-кореспондент та член управи Української вільної академії наук Америки, член Міжнародного біофізичного товариства, Американської діабетичної асоціації та Міжнародної асоціації «Ядерний магнітний резонанс в медицині».

У 2001 році одержав нагороду від Американської діабетичної асоціації.

Є одним із ініціаторів створення у США, а з 2005 року – президентом доброчинного фонду «Товариство Прихильників Львівського Університету» («Friends of Lviv University»), метою якого є фінансова підтримка наукових проектів в Україні.

У коло наукових інтересів входить дослідження біоенергетики секреторних клітин та кардіоміоцитів. Основні зусилля спрямовані на розробку нових методів лікування діабету, зокрема на пошук і тестування нових антидіабетичних препаратів. Бере участь у проекті з пересадки острівців Лангерганса підшлункової залози хворим на цукровий діабет (Ann. Surg. (2003) 237(6): 741-9; Transplantation (2003) 75(9):1423-9), досліджує метаболічні зміни у β‑клітинах підшлункової залози за умов пошкодження АТФ-чутливих калієвих каналів плазматичної мембрани, що призводить до гіпоглікемії, а також роль жирних кислот в регуляції секреції інсуліну.

Є автором понад 100 наукових праць, у т.ч. розділу популярної книги для студентів-медиків та лікарів „Type I Diabetes: Etiology and Treatment” Edited by: M.A. Sperling: Humana Press Inc., Totowa, NJ, 2003, p.115-144 (Doliba N.M. and Matschinsky F.M. Metabolic basis of insulin secretion).

Вибрані статті:
  1. Doliba N.M., Wehrli S.L., Vatamaniuk M.Z., Wei Qin, Buettger C.W., Collins H.W., Matschinsky F.M.Metabolic and ionic coupling factors in amino acid-stimulated insulin release in pancreatic beta-HC9 cells. Am. J. Physiol. Endocrinol. Metab. (2007) 292: E1507–E1519.
  2. Doliba N.M., Qin W., Vatamanuik M.Z., Buettger C.W., Collins H.W., Magnuson M.A., Kaestner K.H., Wilson D., Carr R.D., Matschinsky F.M. Cholinergic regulation of fuel induced hormone secretion and respiration of SUR1-/- mouse islets. Am. J. Physiol. Endocrinol. Metab. (2006) 291: E525-E535.
  3. Doliba N.M., Qin W., Vatamaniuk M.Z., Li C., Zelent D., Najafi H., Buettger C.W., Collins H.W., Carr R.D., Magnuson M.A., Matschinsky F.M.. Restitution of Defective Glucose-Stimulated insulin Release of Sulfonylurea Type 1 Receptor Knockout Mice by Acetylcholine. Am. J. Physiol. Endocrinol. Metab. (2004) 286(5): E834-43.
  4. Doliba N.M., Doliba N.M., Chang Q., Babsky A.M., Wroblewski K., Natelson B.H., Osbakken M.D. Mitochondrial oxidative phosphorylation in heart from stressed cardiomyopathic hamsters. J. Mol. Cell. Cardiology (1999) 31: 543-553.
  5. Доліба М.М., Ватаманюк М.З., Марван Д., Шостаковська І.В., Кондрашова М.М. Механізм реципрокної дії ацетилхоліну на окислення альфа-кетоглутарату і сукцинату у мітохондріях серця і печінки. Фактори, що впливають на виявлення ефекту ацетилхоліну // Укр. біохім. журн. – 1994. – 66, №1. – С.41-49.
  6. Ikai I., Okuda M., Doliba N., Chance B. Rate of ATP synthesis in the perfused rat liver by 31P cryo-NMR. J. Biol. Chem. (1990) 265, № 36: 22097-22100.

Про нього:
Манько В. Доліба Микола Михайлович // Енциклопедія Львівського університету. Біологічний факультет та ботанічний сад. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С. 60.