Андрій Мирославович БАБСЬКИЙ

Andriy Babsky

біолог-фізіолог, кандидат біологічних наук (Вплив адреналіну на окисне фосфорилювання та транспорт іонів Са2+ у мітохондріях печінки та слизової тонкої кишки щурів, 1985), старший науковий співробітник (1992), доктор біологічних наук (Функціональний стан тканин та зміни вмісту іонів натрію за умов патологічної гіпоксії та канцерогенезу, 2009).

Народився 18 березня 1957 у м. Сокаль Львівської області. Закінчив біологічний факультет Львівського університету (1979), аспірантуру (1983). У 1980-85 працював у лабораторії «Біофізики мітохондрій» Інституту біологічної фізики АН СРСР (Пущино, Росія); 1985-90 - науковий співробітник, 1990-95 завідувач НДЛ-40 «Біоенергетики та біологічно активних речовин»; 1994-95 заступник декана біологічного факультету з наукової роботи Львівського університету; 1995-01 науковий співробітник відділів біохімії/біофізики,  2001-02 радіології Пенсильванського університету (Філадельфія, США); 2002-06 науковий співробітник, 2006-11 професор з наукової роботи відділу радіології Індіанського університету (Індіанаполіс, США); з 2012 професор кафедри фізіології людини і тварин Львівського національного університету.

Член Українського фізіологічного товариства і Міжнародної асоціації «Ядерний магнітний резонанс у медицині». 1992-95 голова референтури науки і освіти Галицького об’єднання осередків НРУ м. Львова. У 2000 один із засновників, а у 2007-2009 президент Товариства прихильників Львівського університету за кордоном.

Наукові інтереси: вплив на біоенергетичні процеси у мітохондріях стресорних факторів внутрішнього та зовнішнього середовища (катехоламінів, іммобілізаційного стресу, нітратів/нітритів, іонізуючої радіації, гіпоксії та ін.); іонні та біоенергетичні механізми у серці та методи їхньої нормалізації в разі діабету та ішемії міокарда; використання ядерного магнітного резонансу у вивченні клітинних механізмів впливу гіпертермії та хіміотерапії на ракові клітини. Уперше висловив та обгрунтував у співавторстві з ін. гіпотезу про існування функціональної системи катехоламіни – бурштинова кислота – АТФ – цАМФ, яка стала основою теорії гормонально-субстратно-нуклеотидних систем регулювання енергетичних процесів.

Понад 180 наукових праць.

Про нього: 1) Манько В. Бабський Андрій Мирославович // Encyclopedia Львівського національного університету імені Івана Франка: в 2 т. Т. 1: А.-К. Львів: ЛНУ ім. Ів.Франка, 2011. – 716 с. ; 2) Babsky, Andriy M. // Who’s Who in America. New Providence: Who’s Who in America Publ., USA, 2006.

Основні публікації