24-а Українська антарктична експедиція

Академік Вернадський – єдина українська антарктична станція, розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Заснована в 1953 році як британська станція «Фарадей»; в лютому 1996 року була придбана Україною за символічну ціну в один фунт стерлінгів у Британії і була передана Англійським Антарктичним Товариством та перейменована на «Академік Вернадський» на честь видатного українського вченого академіка Володимира Івановича Вернадського, першого президента НАН України.

Головне призначення станції проведення наукових досліджень в Антарктиді.

З грудня 2019 по березень 2020 року на станції перебуває 24-та наукова експедиція, яку очолює Ігор Дикий, доцент кафедри зоології Львівського національного університету імені Івана Франка

31.12.2019

НОВОРІЧНІ ВІТАННЯ ВІД 24-ої УКРАЇНСЬКОЇ АНТАРКТИЧНОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ 
В той час, як в Україні снігу поки обмаль, десь, за 15 тис км від Батьківщини, на острові Галіндез, в Антарктиді його дуже багато. Це і не тільки дивіться у чудовому новорічного привітанні від наших команди зимівників, які вже 10 місяців проводять дослідження під українським прапором на крижаному континенті.
В свою чергу, хочеться всім нам побажати енергії, наснаги, здатності долати труднощі і досягати своїх цілей, як це роблять наші вчені в Антарктиді.
Разом з Ігор Дикий, Євгеном Брілінгом, Богданом Гаврилюком, Sasha Zulas, Сергієм Розумним, Тарасом Білим, Oksana Savenko, Наталією Бабій, Антон Омельченко (Anton Omelchenko), Андрієм Голубенко, Oleksandr Kviatkovskyi, Богданом Паламарчуком.
25.12.2019
20.12.2019
20 грудня на нашому острові біля станції з’явилися перші пташенята субантарктичного пінгвіна (дженту). Процес пішов! Midsummer пройшов і літо в повному розпалі. Хоч погода і льодова обстановка буває різною, народжуються не лише пінгвіни. Домініканські мартини теж годують своїх пташенят, які вдало маскуються між камінням. На часі чекати поповнення в поморників і сивок білих (футляроносів). В Антарктиді життя триває ;)

29.11.2019

ЯК ТЮЛЕНІ ДОПОМАГАЮТЬ ВИВЧАТИ КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ

Онлайн новини з нашої станції “Академік Вернадський” (Ігор Дикий) знову у Сніданку 1+1.

https://www.youtube.com/watch?v=uqwGoMH__Vc&feature=youtu.be

Сьогодні святкуємо день народження першого тюленятка Тюльки, яке народилося цього року в Антарктиді.

25.11.2019

НАВІЩО УКРАЇНІ ВЛАСНЕ НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ СУДНО ЛЬОДОВОГО КЛАСУ? Відповіді від 24-ої УАЕ

Як відомо, нещодавно уряд України, вперше за всі роки незалежності і через майже два десятиліття після останнього рейсу українського судна у Антарктиці, виділив кошти на придбання власного науково-дослідного судна льодового класу для досліджень у Світовому океані і Антарктиді.

Чому нам потрібно власне судно і які нові перспективі воно відкриває?

– Припинення щорічного фрахту іноземних суден для обслуговування української антарктичної станції «Академік Вернадський», тобто всі кошти підуть на прямі витрати без «маржі» судновласників;

– Покращення доступу до нашої станції: діставатись до неї можна буде не лише у надзвичайно короткий літній період, а від весни по осінь, від 5 до 7 місяців на рік;

– Поява у складі УАЕ морського загону, тобто поновлення наукових досліджень Південного океану, який є найперспективнішим регіоном з точки зору природніх ресурсів і водночас ключовою ланкою механізму формування глобального клімату Планети;

– Участь українських вчених у спільних міжнародних дослідженнях (зокрема геофізичних, біологічних та морських) не тільки навколо архіпелагу, де знаходиться наша станція, але у найвіддаленіших куточках Антарктиди, а в перспективі – і в Арктиці, що є актуальним у зв’язку зі змінами клімату на нашій Планеті;

– Можливість кооперуватись у консорціум із іншими країнами, які мають свої полярні станції, але не мають свого флоту, і таким чином повернути частину вкладених коштів;

– Якісне пришвидшення темпів модернізації станції, яка наразі проходить капітальний ремонт, а у перспективі має бути розширеною;

– Доставка на станцію якісних вітчизняних харчових продуктів, замість закупівлі їх за кордоном.

Дуже вдячні всій команді 24 УАЕ за такі вчасні і важливі слова підтримки! https://www.facebook.com/AntarcticCenter/videos/558302538334733/?t=11

23.11.2019

Жалобна свічка засвітилася у вікні кімнати кожного з 12 наших полярників. Команда 24 УАЕ вирішила пом’янути жертв Великого голоду 1932-1933 років водночас з усією Україною. Зараз в Києві 16-та година, в Антарктиді – одинадцята дня.

http://uac.gov.ua/na-stanci%d1%97-akademik-vernadskij-zapalyat-12-svichok-na-vshanuvannya-zhertv-golodomoru/?fbclid=IwAR1Uc2rFzgqp4rTvHP5GMTPP2QOo_7akPjtgNDMEvcNC8Qmku1BDchomh-Q

20.11.2019

Нарешті дочекалися! Це реально ДУЖЕ важливо для нашоі станціі 《Академік Вернадський》, для розвитку науки, для логістики- доставки обладнання на станцію і наукових зразків на Украіну!Супер новина!

https://mon.gov.ua/ua/news/ukrayinci-nareshti-vivchatimut-antarktidu-ta-svitovij-okean-na-vlasnomu-sudni-kabmin-znajshov-groshi-na-zakupivlyu?fbclid=IwAR37S8anGPsSmTrPUmyWnBwhsb41oCZdEx6qPd18dsBSoFnWSuUHyRQvm7g

19.11.2019

МОРСЬКИЙ ЛЕОПАРД versa ТЮЛЕНЬ ВЕДДЕЛА

Нещодавно ми отримали цікаві питання, як відрізнити морського леопарда від тюленя Веддела.

Ось цікава історія про ці види від Ігор Дикий.

ТЮЛЕНЬ ВЕДДЕЛА названий на честь британського капітана Джеймса Ведделла, який першим помітив цих тварин і задокументував їх у 1820-х. Перша назва, яку отримав цей тюлень від моряків, була ─ морський леопард, саме через свої чисельні плями на череві. Однак, потім виявилося, що вже науковцями описаний такий вид тюленя з подібною назвою «морський леопард». Тому науковці назвали тюленя на честь його першовідкривача Джеймса Ведделла.

МОРСЬКИЙ ЛЕОПАРД відрізняється від тюленя Ведделла тим, що у нього непропорційно велика голова, схожа на голову великої рептилії, зокрема морського динозавра (плезіозавра), завдяки довгому шийному відділу.

Обидві види мають плямисте забарвлення тіл. Однак, плями у тюленів Ведделла є крупнішими за розмірами та мають світле забарвлення на темному череві тварини, на відміну від дрібних темних плям на світло-сірому тлі черева морського леопарда.

Харчування:

– Тюлень Веддела харчується рибою, крилем і восьминогами

– Морський леопард харчується теплокровними тваринами (в основному субантарктичними пінгвінами)

Кількість на нашій станції:

– Тюлень Веддела є постійним мешканцем станції Академік Вернадський на території архіпелагу Аргентинські острови. Саме тут щороку антарктичною весною народжуються малі тюленята, яких українські полярники ніжно називають малими «веделками».

– Морський леопард приходить, коли станцію заселяє його кормова база – пінгвіни.

15.11.2019

https://expedicia.org/ekipiruvannya-ukrainskiy-virobnik-fahrenheit/?fbclid=IwAR1dhRghdI5RETOJ0ATeM1jPvNtgNCL0eLvHWn9ey7i37U8SWpuYWh8gB2E

15.11.2019

24-та Українська антарктична експедиція, що вже більш як півроку працює на станції «Академік Вернадський», повністю екіпірована продукцією українських виробників. Особливо важливим у суворих умовах Антарктики є одяг, адже полярникам доводиться працювати при сильному вітрі, високій вологості і низьких температурах. Серед постачальників спеціального одягу, яким цього року користуються всі учасники Української антарктичної експедиції, є компанія Fahrenheit UA – український виробник одягу і термобілизни. За відгуками полярників 24-ї Української антарктичної експедиції, термобілизна Fahrenheit чудова для використання. Вона прекрасно зарекомендувала себе при роботі в океані на вітрі і морозі.

13.11.2019

7 листопада 2019, завдяки хорошій погоді ми змогли з УАС Академік Вернадський дійти на човні до о. Пітерман. Перевірили фотокамери по проекту СЕМР з моніторингу хронологіі та успішності розмноження пінгвінів. Життя на о. Пітерман вирує, як властиво на передодні антарктичного літа. Вже є перші кладки в блакитньооких бакланів та пінгвінів дженту. З допомогою дрона вдалося дізнатися, що іх на острові зібралося на гніздівлю майже 6,5 тисячі та близько 500 пінгвінів Аделі і знайшли 8 гнізд блакитньооких бакланів. Поморники і качурки Вільсона вже повернулися до берегів о. Галіндез, де є наша антарктична станція Ак. Вернадський. Отже літо не за горами.

11.11.2019

ОГОЛОШЕННЯ, НА ЯКЕ ВЖЕ ЗАЧЕКАЛИСЯ ШКОЛИ….

Конкурс “ЗАПРОСИ ПОЛЯРНИКА ДО СЕБЕ” повертається

Для українських школярів вдруге стартував конкурс «Запроси полярника до себе» – цього разу до нього зможуть долучитися учні з більшої кількості міст, ніж торік, зокрема, вперше з 2-х населених пунктів Донбасу. Конкурс був оголошений сьогодні, 11 листопада 2019 року, Міністерство освіти і науки України та Національний антарктичний науковий центр.

“Торік МОН та НАНЦ вперше зробили такий конкурс, і він мав дуже великий успіх. Полярники отримали понад 200 листів, причому неодноразово приходили прохання розширити “географію” конкурсу, бо тоді було “покрито” тільки 8 обласних центрів. Зараз НАНЦ має можливість провести конкурс у 10 містах – частину, здебільшого великі міста, залишили з минулого року, а частина – це абсолютно нові міста. Приміром, додали 2 міста з Донбасу, адже ми розуміємо, що тамтешнім школярам особливо потрібна підтримка”, – розповіла Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Конкурс «Запроси полярника до себе-2: Один день з життя в Антарктиді» пройде в містах: Київ, Львів, Одеса, Вінниця, Чернігів, Ужгород, Слов’янськ і Сєвєродонецьк, Бровари, Житомир. Щоб взяти участь, школярам з цих міст потрібно:

підготувати текстову або відеорозповідь про те, як, на їхню думку, проходить один день з життя в Антарктиді;

заповнити реєстраційну форму за посиланням https://forms.gle/bW6jUz8R7AfCUZsM8 та додати туди свою розповідь (вставити як текст чи посилання).

Дедлайн подачі матеріалів: 10 грудня 2019 року

У кожному з 10 міст до трьох закладів-переможців з найбільш креативними роботами завітають учасники українських антарктичних експедицій. Вони розкажуть про власний досвід життя та дослідження на полярній станції «Академік Вернадський». Зокрема, покажуть фото, відео з зимівок, познайомлять учнів із флорою та фауною Антарктики, а також відповідатимуть на запитання школярів.

Переможців оголосять до кінця грудня 2019 року. Візити до шкіл відбуватимуться впродовж усього навчального року.

Важливо, що цього року конкурс приурочений до 200-ліття відкриття Антарктичного континенту, що відзначатиметься у січні-лютому 2020-го.

8.11.2019

У Сніданку 1+1 полярник Ігор Дикий безпосередньо зі станції Академік Вернадський про життя в Антарктиді та кліматичні зміни.

7.11.2019

5 листопада змогли з труднощами пройти на острови Ялури де є велика колонія пінгвінів Аделі. Нарахували понад 3 тис. птахів. Гніздування вже йде повним ходом, будівництво гнізд, парування і бійки за кращі місця. А головне вже є відкладене перше яйце. Процес пішов :)І прилетіла перша пара поморників. А це значить – антарктичне літо на порозі!

10.09.2019

НАШІ ПОЛЯРНИКИ ВІДНАЙШЛИ В АНТАРКТИДІ «ЗАГУБЛЕНУ» ЛЬОДОВИКОВУ ПЕЧЕРУ

Українські полярники віднайшли «загублену» льодовикову печеру в Антарктиді, виявивши, що вона втричі більше, ніж вважалося раніше, і має кілька озер та річку. Пошуками займалися учасники 24-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ), що нині перебувають в річній «зимівці» на станції Академік Вернадський.

Загальна довжина ходів – близько 200 метрів, вони розташовані в 3 поверхи.

На нижньому маршруті учасники експедиції знайшли замерзле озеро, а наприкінці цього ходу – велетенський зал. Він заввишки 12 м (майже як чотириповерховий будинок), завширшки 8 м та завдовжки 30 метрів. У цьому залі виявили підльодну річку і два озерця, з яких науковці відібрали воду та лід для гідрохімічного аналізу та для подальших досліджень щодо наявності вірусів і бактерій за їхнім екологічним ДНК. Зразки льоду будуть збережені для докладнішого аналізу в лабораторіях України.

Окрім цього, на глибині близько 20 метрів від поверхні, в одній з льодових брил полярники знайшли перо птаха. Воно має досить широке опахало – тобто точно належить не пінгвіну. Чиє ж це перо і скільки йому років, дослідники ще мають з’ясувати. Для цього зразки пера теж планують доправити в Україну під час повернення експедиції.

Щиро дякуємо нашим полярникам за відкриття! (Окрема подяка Олександру Зуласу за надзвичайні фото!)

Інформація підготовлена спільно з Міністерство освіти і науки України.

24.08.2019

Наш прапор майорить у найвіддаленіших куточках планети) Зі святом!

30.07.2019

Ось такий неймовірний Чумацький Шлях над антарктичною станцією “Академік Вернадський”!!! (Дякуємо за фото Ігор Дикий)

9.07.2019

Антарктична зима поки дозволяє полярникам регулярно працювати далеко за межами архіпелагу Аргентинські острови. Сьогодні був вдалий день як у метеорологів, що виконували гідрометеорологічні дослідження, так і у біологів, які зі сходом сонця вирушили зі станції “Вернадський” на пошуки морських ссавців і птахів. Біологам особливо пощастило – поруч стрибали кити-горбачі, задоволені живленням крилем, яким також активно ласували смугачі антарктичні, тюлені крабоїди, субантарктичні пінгвіни та інші види птахів. Попри короткий світловий день, вдалося повернутися додому з повним човном усіляких зразків і тепер потрібно якнайшвидше їх обробити – здійснити фільтрацію відібраної морської води для подальших досліджень за методом отримання ДНК з довкілля, виконати іхтіопатологічні та паразитологічні дослідження, а також зафіксувати різні зразки для тривалого зберігання. Наступним етапом здійснюватиметься обробка треків і отриманих фотографій – всі трапляння тварин необхідно буде включити до бази даних та нанести на карти розподілу, а ідентифікаційні фотографії китів і тюленів додати до відповідних каталогів

28.06.2019

Сьогодні біологи-полярники повернулися на станцію Вернадський втомленими, але задоволеними, бо пощастило натрапити на дві групи косаток в районі островів Даннеброг і Плено.

23.06.2019

22 червня наші полярники відсвяткували улюблене свято полярників з різних країн – свято середини зими, або Мідвінтер, що в Південній півкулі відзначається в день зимового сонцестояння. Їм дуже пощастило з погодою – акваторія навколо станції звільнилася від суцільного льоду, було сонячно, температура води становила –1.8°C (так, це мінус!), температура повітря не перевищувала –8°C, вітер майже не відчувався, хоча одразу після свята нагрянув справжній антарктичний шторм. Святкування почалося з урочистого сніданку, який приготував керівник експедиції – Ігор Дикий, виконавши індивідуальне замовлення кожного зимівника. Він зробив кулінарні шедеври навіть з найскромніших замовлень, бо готував з душею. Дорогоцінний короткий період світлового дня присвятили спортивним змаганням і зануренням в крижану воду – ніхто не відмовився від такого задоволення, а деякі герої навіть примудрилися здійснити справжні запливи. Це найважливіша традиція свята – її дотримання дає новачкам право пройти посвяту в зимівників. Головною спортивною подією був фінал чемпіонату з футболу. Антарктида люб’язно дозволила насолодитися шашликами і глінтвейном на заході сонця. А на станції чекала святкова вечеря, після якої в барі Фарадей відбулося урочисте вручення сертифікатів зимівників та нагород за спортивні перемоги. Полярники дивилися відеопривітання і читали листи з України та з інших полярних станцій. Кухар, Богдан Паламарчук, окрім особливої вечері, приготував на десерт дуже смачний торт. Насичений подіями день завершився танцями, співами і душевними розмовами, які тривали майже до самого ранку. Свято вийшло сімейне і веселе. Тепер світловий день ставатиме довшим, а з таким позитивним настроєм всі готові до наступного етапу зимівлі, на який у нас заплановано багато важливої роботи. Сподіваємось, що за допомогою цих світлин зможемо поділитися святковою радістю та антарктичною прохолодою.

12.06.2019

У червні на УАС “Академік Вернадський” між холодними світанками і заходом сонця все менше часу. День короткий… Поки дозволяє погода потрібно встигнути зібрати матеріал та виконати наукову роботу за межами станції.

4.06.2019

Чемпіонати з футболу відбуваються навіть в Антарктиді!

27.05.2019

Зима наступає…Південний вітер з полюсу приніс холод. Пінгвіни покинули острів Галіндез. Залишилася лише 24 українська антарктична експедиція.

23.05.2019

24-та українська антарктична експедиція. Фото С. Зуласа

16.05.2019

24 Українська антарктична експедиція і станція Академік Вернадський вітає УСІХ з ДНЕМ ВИШИВАНКИ!

2.05.2019

А як Ви святкували Великодень?

Декілька атмосферних, дружніх фоток від наших зимівників зі станції “Академік Вернадський”.

1.05.2019

Поки є погода біологи працюють в океані.

25.04.2019

Попереду довга зима. Світлини з Антарктиди.

 

24.04.2019

Прапор Львівщини домандрував до станції «Академік Вернадський» завдяки Ігорю Дикому.