Студентки Валерія і Олександра Бартишеви – чемпіонки зі стендової стрільби

30.12.2023 | 18:00
Студентки Валерія і Олександра Бартишеви – чемпіонки зі стендової стрільби

Валерія і Олександра Бартишеви – сестри-близнючки родом із Харкова. Дівчата навчалися у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна, однак після повномасштабного вторгнення перевелися до Львівського національного університету імені Івана Франка і тепер є студентками третього курсу біологічного факультету Львівського університету.

Сестри обрали біологію, адже переконані, що  вона дуже активно розвивається і є справді перспективною наукою, а спеціаліст з освітою біолога  зможе знайти роботу у будь-якому куточку світу. Цікаво, що паралельно з навчанням у звичайній школі, Олександра і Валерія відвідували музичну школу, навчалися за спеціальністю «акордеон», закінчили її з відзнакою, проте об’єднує дівчат і любов до спорту: обоє – членкині штатної команди Національної збірної України зі стендової стрільби (вправа SKEET). Олександра – чемпіонка України зі стендової стрільби, має звання Майстра Спорту України, Валерія – віце-чемпіонка Європи зі стендової стрільби та має звання Майстра Спорту України Міжнародного Класу.

У 2023 році Олександра і Валерія представляли Україну на Гранд-Прі, що проходив у Порпетто (Італія) та на Чемпіонаті Європи 2023 (Осієк, Хорватія), де Валерія у вправі мікст посіла друге місце і стала віце-чемпіонкою Європи. На даний момент Олександра є Майстром спорту України, чотирикратною чемпіонкою України (тричі в кваліфікації «юніор», один раз в кваліфікації «жінки»), володарка більше 30 нагород. Олександра – Майстер Спорту Міжнародного Класу, віце-чемпіонка Європи, двократна чемпіонка України, володарка понад 25 нагород.

Сестри розповідають, що стендова стрільба – один із олімпійських видів спорту. Її поділяють на дві вправи – SKEET та TRAP. Олександра та Валерія Бартишеви виступають у вправі SKEET: стрільба відбувається з гладкоствольних рушниць дванадцятого калібру по мішенях-тарілочках дробовими набоями. Тренування і змагання відбуваються на спеціально облаштованих стрілецьких майданчиках – стендах, що мають форму півкола, на дузі якого розташовано сім номерів, а восьмий номер розмвщений  на середині хорди.

«Цей спорт є динамічним: мішені після команди спортсмена з деякою затримкою вилітають з двох споруд на відстані 36,8м і рухаються на зустріч одна одній зі швидкістю 108 км/годину. Стрілець може стріляти у цей час або одну мішень, або одночасно дві. Ми маємо вміти стріляти 25 різних мішеней. Це називається серія. У результаті змагань враховується 125 мішеней, тобто 5 серій, а після цього за протоколом дивляться, які спортсмени проходять у фінал (це 6 спортсменів з найкращим результатом). Далі фіналісти стріляють на вибування 60 мішеней і за найкращим результатом визначається переможець», – розповідає Олександра.

Стендовою стрільбою сестри займаються вже 7 років і впродовж цього часу взяли участь у багатьох змаганнях різного рівня: обласні чемпіонати і етапи, фінали кубків області; всеукраїнські змагання – етапи і фінали кубків України, етапи і фінали Чемпіонату України. Проте спортсменки не зупиняються на всеукраїнському рівні – Олександра виступала на Чемпіонаті Європи 2022 та Чемпіонаті Світу 2022.

У 2024 році сестри налаштовані здобути призові місця на змаганнях міжнародного класу – Чемпіонаті Європи і Чемпіонаті Світу. Бажаємо Валерії та Олександрі досягти запланованих висот й підкорити усі омріяні спортивні вершини!

Пресцентр, Валерій Пермяков, Юрій Додевич

Світлини з особистого архіву Валерії та Олександри Бартишевих