Хвороби цивілізації

Тип: На вибір студента

Кафедра: фізіології людини і тварин

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
23Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
216доцент Король  Т. В.

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
216БЛБ - 11Мдоцент Король  Т. В.
БЛБ - 12Мдоцент Король  Т. В.
БЛБ - 13Mдоцент Король  Т. В.
БЛБ - 14Мдоцент Король  Т. В.
БЛБ - 15Мдоцент Король  Т. В.
БЛБ - 16Мдоцент Король  Т. В.

Рекомендована література

Основна література:

  1. Ганонг В.Ф. Фізіологія людини: Підручник. – Львів: БаК, 2002. – 784 с.
  2. Анатомія та фізіологія з патологією / За ред. Я.І. Федонюка. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – 680 с.
  3. Боднар Я.Я., Файфура В.В. Патологічна анатомія та патологічна фізіологія людини. – К.: Укрмедкнига, 2019. – 494 с.
  4. Патофізіологія : підручник : в 2 т. Т. 1. Загальна патологія / Атаман О.В. – Вінниця: Нова Книга, 2012. – 592 с.
  5. Патофізіологія : підручник : в 2 т. Т. 2. Патофізіологія органів і систем / Атаман О.В. – Вінниця: Нова. Книга, 2016. – 448 с.

Додаткова література:

  1. Скляров О.Я., Сергієнко О.О., Фартушок Н.В., Федорович І.П., Гоцко М.Є. Обмін вуглеводів: біохімічні та клінічні аспекти. – Львів:Світ, 2004. – 112с.
  2. Клевець М.Ю., Манько В.В. Фізіологія людини і тварин. Книга 2. Фізіологія вісцеральних систем: Навчальний посібник. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – 233 с.
  3. Kathryn L. McCance, Sue E. Huether. Pathophysiology: The Biologic Basis for Disease in Adults and Children. – 2018. – 1720 p.

     9. Nagheer D., Irvin R., Younger-Coleman N. Overview of the Prevalence and Associated Risk, Factors of Lifestyle Diseases in University Students // IJCM. – 2017. – Vol. 8, No 5. – P. 344-352.

Матеріали

Хворобами цивілізації називають ті хвороби, які виникли внаслідок негативного впливу розвитку промисловості, науки та техніки на довкілля й саму людину. Лекції висвітлюють патогенез захворювань та основні відомості із сучасних клінічних досліджень, матеріал експериментальних статей за відповідними темами.

На практичних заняттях використовується метод кейсів. Студенти не лише розкривають причини та наслідки певного захворювання, описують його патофізіологічні механізми, але й пояснюють можливі способи мінімізувати негативний вплив надбань цивілізації на стан здоров’я людини.  Приклади кейсів:

Тема: Хвороби серцево-судинної системи.

Кейс 1.

Відомий лікар-кардіолог Вільгельм Рааб досліджував серцеву діяльність фізично активних осіб  (спортсмени, солдати, робітники) та неактивних (студенти, службовці). З’ясувалося, що у людей, які ведуть напружене інтелектуальне та емоційне життя, але при цьому мало рухаються, формується «серце діяльного бездіяльника».

Охарактеризуйте особливості функціонування серцево-судинної системи осіб в умовах гіподинамії та значного нервово-емоційного напруження (офісні працівники, викладачі, студенти тощо):

а) які механізми розвитку змін у діяльності серцево-судинної системи;

б) які наслідки для організму функціонування серця у режимі «діяльного бездіяльника»?

 

Кейс 2.

Артеріальна гіпертензія (або гіпертонічна хвороба) є одним з найбільш розповсюджених  хронічних захворювань і у світі, і в Україні. В Україні кожен 3-й дорослий має підвищений артеріальний тиск (АТ), що підвищує ризик розвитку мозкового інсульту, інфаркту міокарду, серцевої чи ниркової недостатності. Така поширеність зумовила існування безлічі біля наукових тверджень:

 артеріальна гіпертензія – це спадкова хвороба. Якщо хворіли батьки, то мені цього не уникнути; на артеріальну гіпертензію хворіють люди старшого віку, тому молодим не варто турбуватися;   Тиск може підвищуватись тільки на прийомі у лікаря. Це називається «гіпертензія білого халату»; Ліки потрібно приймати лише тоді, коли погано; Не існує поняття “робочого” тиску; Тиск з віком зростає і багато інших.

Прокоментуйте ці твердження, спираючись на наукові дані щодо Первинної артеріальної гіпертензіі  як мультифакторного захворювання.

 

Кейс 3.

Вчені з Університету Південної Австралії довели, що протягом двох тижнів після інсульту мозок пацієнта володіє унікальним вікном можливостей, протягом якого він може відновлюватися і перебудовуватися. А значить, хворі здатні в значній мірі відновити здоров’я. Але якщо цей процес з якихось причин сповільнюється, то в подальшому здатність мозку до самовідновлення знижується, свідчать результати дослідження опубліковані в журналі Neurorehabilitation and Neural Repair. Результати цих досліджень показали, що у перші дні після ішемічного інсульту, викликаного закупоркою артерій в мозку, цей орган мав найвищу здатність змінювати свої нервові зв’язки, через що його пластичність збільшувалася. Саме в цей період пацієнтів не слід щадити, а будь-яка фізіотерапія буде найбільш ефективною. Якщо ж запізнитися з її початком, то людина може необоротно позбутися певних властивостей.

Отже питання: Чому дослідження мозкового кровообігу є актуальними? Якими наслідками супроводжуються зміни мозкового кровообігу та чим вони зумовлені.

Тема: Порушення обміну речовин в організмі людини. Метаболічний синдром. Цукровий діабет.

Кейс 1.

Англійськи професор Арнольд Глазгоу сказав:

Тіло – вантаж, котрий несеш все життя.

Чим він важчий, тим коротша подорож.”

Обґрунтуйте правильність або неправильність цього твердження, спираючись на сучасні знання біології та медицини.

 

 

Кейс 2.

Цукровий діабет: виявити не можна ігнорувати.

Цукровий діабет є однією з найважливішою медико-соціальною проблемою в усьому світі. Це пояснюється його широким розповсюдженням, тяжкістю пізніх ускладнень, дорожнечею засобів діагностики і лікування, які необхідні хворим протягом усього життя. У 1985 році єдино доступні дані показували, що в усьому світі на діабет хворіють 30 мільйонів людей. Через 15 років цифра була переглянута до 150 мільйонів. Міжнародна діабетична федерація (МДФ) опублікувала сьогодні нові дані, які показують, що на сьогоднішній день діабет хворіє величезна кількість людей – 285 мільйонів, причому половина з цієї кількості становлять люди у віці від 20 до 60 років. Останні цифри з Діабетичного атласу МДФ показують, що населення країн з низьким і середнім доходом (LMCs) піддаються основному удару епідемії, і що хвороба зачіпає все більше людей працездатного віку, ніж передбачалося раніше.

МДФ прогнозує, що якщо поточний індекс буде продовжувати рости в подібному ритмі, загальна кількість діабетиків в 2030 році перевищить 435 000 000 – набагато більше, ніж складає на даний момент населення Північної Америки.
Схожа ситуація спостерігається і в Україні, де на цукровий діабет на сьогоднішній день хворіють більше 1 млн. чоловік, з них близько 180 тис. інсулінозалежним типом.

 

В чому небезпека цукрового діабету? Які механізми лежать в основі його виникнення? Шляхи корекції цього стану.

 

Кейс 3.

Сахароза цукрового буряка та цукрової тростини є джерелом цукру, який ми використовуємо у харчуванні. Сахароза – це дисахарид, який складається з α-глюкози та β-фруктози. Моносахарид фруктоза досить розповсюджений у природі і в індивідуальному стані – солодкі плоди, мед тощо. Фруктоза у 1,5 разів солодша за сахарозу та у 3 рази – за глюкозу. І харчова промисловість взяла це на озброєння, додаючи саме фруктозу до різних продуктів  та напоїв для створення солодкого смаку. В останній час з’явилося багато досліджень, які пов’язують споживання фруктози з розвитком метаболічного синдрому та подагри. Обгрунтуйте чи справді харчова фруктоза зумовлює розвиток цих захворювань.

Силабус: Силабус з навчальної дисципліни "Хвороби цивілізації"

Завантажити силабус